בלסטוק

פסטיבל אדריכלות נסיונית שנתי

פריז, צרפת

2011

בעקבות שיתוף פעולה מוצלח בביאנלה בבת ים (2010), הוזמנו ע"י עמיתנו הצרפתים לפסטיבל אדריכלות נסיונית שנתי שהם מפיקים מטעם האוניברסיטה בה למדו (ENSA*).

 

הפסטיבל סובב כל שנה סביב חומר גלם עיקרי- הגבלה זו מאלצת את המשתתפים למצוא דרכי חיבור ופעולה חדשניות.

דוגמאות לחומרי גלם משנים עברו: סנדות עץ, שקי חול, ארגזי בירה.

 

בשנת 2011 הפסטיבל עסק במבנים פנאומטיים**. חומרי הגלם היו יריעות פלסטיק ברמות שקיפות שונות וחיבורן ע"י מסקינגטייפ. חומרי גלם אלו חייבו עבודה בפריסות. היו 2 שיטות עבודה אפשריות שהובדלו זו מזו במגע המשתמש עם האוויר המוזרם: מעטפת בודדת (כמו בלון שלחץ האוויר הוא פנימי- קיים מגע בין האוויר למשתמש), או דאבל-סקין- בעצם תווך סגור שבתוכו עובר אוויר והוא המעטפת (אין מגע ישיר בין המשתמש לאוויר). לשתי השיטות יתרונות וחסרונות, אותם גילינו עוד בתל אביב. 

 

מספר חודשים לפני הנסיעה לסדנה התגבש צוות מצומצם של סטודנטים בהנחיית אדר' אוהד יחיאלי. הצוות שקד על עבודת הכנה שכללה גיבוש קונספט ומטרות, בדיקת החומרים על מגבלותיהם השונות, הבנת אפשרויות החיבור, תכנון ראשוני, פריסות, הבנת הכוחות הפועלים במבנה שכזה. הבנו כי שיטת הדאבל סקין בעייתית מפאת בזבוז חומר שאינו מתכלה ופוטנציאל התקלות הגבוה (יותר חיבורים). על כן תכננו מבנה בעל מעטפת בודדת כמתואר במצגות למטה.

 

עם הגיענו לפריז ולאתר העבודה התחלנו בשרטוט חלקי הפריסה על יריעות הפלסטיק, חיבורן אחת לשניה וחיבור האובייקט הגמור למפוח האוויר. התוצאה הייתה מקסימה. רב האובייקט היה אטום למעט חרכים אופקיים של יריעה שקופה שהיוו מעיין חלונות לתוך האובייקט.

 

לאחר הפסטיבל נבחר האובייקט שלנו לייצוג של תהליך העבודה והתוצר המוגמר. בעקבות הידע שנרכש בסדנה חלק ממשתפיה ארגנו את סדנת האביב השנתית של ביה"ס לאדריכלות ע"ש עזריאלי בשנה שלאחר מכן תחת אותו קונספט- מבנים מתנפחים. 

 

 

* ENSA -  École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville

 

** מבנים פנאומטיים - מבנים שעומדים בזכות לחץ אוויר. מפורטות בקטלוג ההרשמה לסדנה מספר שיטות עבודה אפשריות.

 

 

 

WE Architects  //  +972-50-3331397 //  Efrat.Weinreb@gmail.com // © 2014  כל הזכויות שמורות לאפרת וינרב

  • facebook
  • Pinterest Basic Black
  • Instagram Basic Black