סטודיו עיצוב נוף שנה ד

בהנחיית אדר' נוף חוי ליבנה

SCHOOL WORK

 

City Night Life

אור וחושך כמחולל עירוני

רמת יוסף, בת ים

 

בת ים הינה חלק ממטרופולין תל אביב-יפו. למילה מטרופולין יש קונוטציה של מרחב אורבני רציף. מנגד, בהליכה במרחב שכונת רמת יוסף יש תחושה יותר פרברית, הקצב בה מאוד שונה מזה המתקיים במרחק 10 דקות נסיעה צפונה, בעיר הגדולה.

 

לאחר מבט חטוף במפת נולי, או לחילופין הליכה קצרה בשכונה, ניתן להבין כי הבלוק אותו אנחנו חוקרים שונה בתכלית מאלו המקיפים אותו;  השטחים הפתוחים ממש מציפים אותו, וכידוע באזור גוש דן לא יודעים להתמודד היטב עם הצפות, ואכן, השטחים ברובם עומדים שוממים.

 

ישנה תחושה כי מרב שיש כל כך הרבה שטחים וכולם כה דומים במהותם - כאילו יצאו מ"פס יצור לשצ"פים" על מנת שיתאימו לדימוי ה"יוקרתי" של שטחים פתוחים באזור עירוני-  דשא, דשא, מתקן שעשועים מסכן ועוד קצת דשא.

 

סיטואציה זו גורמת לתושב (וגם המבקר) לפתח כלפיהם תחושת שעמום ולא מייצר בהם צורך לפקוד אותם.

על מנת לייצר "מקום" טוב עליו להיות במיקום טוב – כזה שימשוך אליו אנשים בצורה "ספונטנית" כביכול -  התכנון צריך לנבוע מהכרות עם המצב הקיים בשכונה וזיהוי המקומות בהם טיפול נכון יפיח חיים במרחב הקרוב והרחוק כאחד.

 

לאחר שיטוט בשכונה הבנתי כי רב השטחים בה שמישים רק לאורך שעות היום בשל מחסור בתאורה. התאורה הקיימת הייתה פזורה רק על הרחובות עבור כלי הרכב ולא בשטחים הפתוחים במרכזה. 

לאור ישנם שני תפקידים- הראשון פונקציונלי, מהווה גורם שמעלה את רמת הבטיחות האישית במרחב (הכל נראה לעין) והשני אווירתי- חקרתי את נושא השפעת האור על החלל ועל התנהגות האנשים במרחב.

 

סוגי התאורה השונים שהצבתי במרחב:

ספוטים - היוו מקצב הליכה 

 

ספוטים כלפי השמיים- מעיין תחליף מודרני למדורה השבטית, מייצר מקום בו יכלו תושבי הסביבה לשבת "סביב המדורה"

 

תאורה משולבת בעצים -  האדרת הטבע גם בשעת הלילה

 

הקרנת וידאו ארט על חזיתות מבני המגורים- יצירת נוף חדש בגזרה, בין אם נחל, שדה או אווירה הומה ואינטנסיבית שלא קיימת שם.

 

הקרנת וידאו ארט על מבני הציבור -  שימוש בחלקים הציבוריים להנגשת אומנות לתושבי המקום ויצירת מוקד משיכה לתושבי העיר והמטרופולין כולו.

 

הדגשת קווי מתאר- אחת המקומות שיכולים להפוך לכר פורה לפעילות חברתית היא טיול עם הכלב, בלילה מתעוררות גינות כלבים לחיים על ידי לדים שמדגישים את קווי מתארם של המתקנים.

 

שימוש בחושך כחומר- בהעדר זיהום אור ניתן לצפות בכוכבים.

 

 

 

WE Architects  //  +972-50-3331397 //  Efrat.Weinreb@gmail.com // © 2014  כל הזכויות שמורות לאפרת וינרב

  • facebook
  • Pinterest Basic Black
  • Instagram Basic Black